Як Греція змусила Македонії змінити назву країни

4


Якщо парламент Греції піде на компроміс, суперечка навколо назви сусідньої Македонії припиниться. DW про те, чому «Північна Македонія» може стати історичним шансом для обох держав.Афіни і Скоп’є досягли прогресу в переговорах щодо спірного питання про назву Македонії. Прем’єр-міністр Греції Алексіс Ціпрас 12 червня поінформував грецького президента Прокописа Павлопулоса про те, що Афіни визнають сусідню державу під назвою «Північна Македонія». Але перш цей крок повинен схвалити грецький парламент.

«Рішення грецької сторони дозволить зберегти етнічну і культурну ідентичність», — заявив, у свою чергу, прем’єр-міністр Македонії Зоран Заев. Втім, його оптимізм поділяють не всі: у Скоп’є на початку червня пройшла багатотисячна акція протесту проти перейменування країни. Вона стала відповіддю на плани уряду провести референдум про нову назву держави.

Чого побоюються Афіни

Суперечка навколо назви Македонії виник у 1991 році після проголошення незалежності цієї колишньої югославської республіки. Афіни побоювалися, що в разі закріплення назви Македонія за сусідньою країною Скоп’є може пред’явити територіальні претензії на северогреческий регіон, який історично називається Македонією. Після закінчення Другої світової війни глава Югославії Йосип Броз Тіто висловив думку, що прибережна частина Греції, включаючи місто Салоніки, повинна належати Югославії.

З-за грецькою позиції офіційну назву Македонії в ООН з 1993 року — «колишня югославська республіка Македонія». Крім того, із-за незгоди Афін уряд в Скоп’є не може почати переговори про вступ в Євросоюз. Греція також наклала вето на вступ Македонії в НАТО. Якщо сторонам вдасться домовитися, Македонія зможе претендувати на членство в НАТО і почне прискорену підготовку до цього процесу.

Бути чи «Північної Македонії»?

Коментуючи прогрес щодо назви Македонії, грецький прем’єр Ціпрас в інтерв’ю одному з місцевих каналів заявив: «Це велика дипломатична перемога, але і великий історичний шанс». Раніше фігурували такі варіанти назви: Илинденская Македонія, Верхня Македонія, Македонії-Скоп’є. Назва «Північна Македонія», якщо сторони про нього остаточно домовляться, Ціпрас вважає erga omnes, тобто, згідно міжнародного права, обов’язковою для всіх держав. Але відбудеться фактичне перейменування, поки не зовсім ясно, оскільки понад 140 країн світу раніше визнали балканську державу саме під назвою Республіка Македонія, яке фігурує і в македонської конституції.

«Саме від erga omnes — необхідність визнання нової назви усіма країнами світу — залежить, чи вступить в силу угода, досягнута між Афінами і Скоп’є», — говорить в інтерв’ю DW Йоргос Цогопулос, доцент кафедри міжнародних відносин Університету Фракії.

Обережно оцінює перспективу угоди про зміну назви країни і Константінос Філіс, директор з дослідницької роботи в Афінському інституті міжнародних відносин: «Основний напрямок, в якому слідують сторони в процесі переговорів, я розцінюю позитивно». При цьому існують деякі питання, які поки що залишаються відкритими, наприклад, визнає Греція македонська мова і можливо «северомакедонское» громадянство. Все це повинно бути чітко вказано в угоді, яку мають намір підписати представники сторін, пояснює Філіс.

Відносини з Македонією залежать від грецького парламенту

За деякими даними, Ціпрас і його македонська колега Заев повинні днями підписати історичний документ в ході зустрічі, яка, ймовірно, відбудеться на озері Преспа. Але перед цим міністр закордонних справ Македонії Нікола Димитров відвідає Берлін. Між тим грецький міністр закордонних справ Нікос Котзиас озвучив свою позицію з цього питання в інтерв’ю грецькому телевізійному каналу Kontra Channel: «Нам потрібно угода на століття, з яким будуть згодні народи».

Грецький міністр задоволений результатами переговорів з сусідньою республікою. Він підкреслює, що Греції вдалося домогтися свого в питаннях визнання існуючих кордонів, територіальних домагань, позиції щодо спекуляцій про національний меншості, а також статусу erga omnes для нової назви Македонії.

Між тим проти підписання угоди з сусідньою державою виступають грецькі праві популісти з партії «Незалежні греки» — молодшого партнера в правлячій коаліції Ціпраса. Ця партія проти будь-якого компромісу з Македонією. Глава «Незалежних греків» і міністр оборони Греції Панос Камменос навіть терміново скликав прес-конференцію після того, як стало відомо, що сторони досягли прогресу в переговорах про назву Македонії.

Камменос заявив, що нічого не змінилося в суперечці про назву Македонії, і пригрозив депутатам від своєї партії вигнати їх з партійних лав, якщо вони проголосують за підписання угоди. При цьому він запевнив, що залишиться у складі правлячої коаліції, навіть якщо Ціпрас піде на компроміс і підпише угоду з македонською стороною.

Без голосів «Незалежних греків» прем’єр Ціпрас не зможе отримати необхідну для підписання документа більшість у парламенті і змушений буде звернутися за підтримкою до парламентської опозиції, представленої соціалістами.

Ця новина також на сайті Deutsche Welle.

Facenews

Оставить комментарий