Москаль розкритикував провокаційний фільм «Операція «Паспорт»

0


Голова Закарпатської ОДА просить Нацраду з телебачення та радіомовлення дати принципову оцінку провокаційному фільму про Закарпаття, показаному телеканалом «112. Україна»

Закарпатська облдержадміністрація з прикрістю констатує продовження всеукраїнськими засобами інформації тенденційного висвітлення теми «закарпатського сепаратизму». На жаль, телеканал «112. Україна» також підключився до цього, показавши минулої суботи (5.08) документальний фільм власного виробництва «Операція «Паспорт».

– Фільм пронизаний перекрученнями, вигадками, маніпуляціями й відвертою брехнею, – заявляє голова ОДА Геннадій Москаль. – Складається стійке враження, що журналіст приїхав на Закарпаття з уже сформованою впевненістю, що Угорщина готує захоплення області, й підбирав для фільму тільки те (здебільшого вигадки), що підходить під цю концепцію. А решту фактів або ігнорував, або замовчував. Цей фільм – приклад нагнітання істерії на міжнаціональному ґрунті, а не об’єктивна й неупереджена журналістика. Причини тенденційності авторів до Закарпаття незрозумілі, однак у справжній журналістиці вони неприпустимі.

«Підібрані журналістами «експерти» – підставні особи, які озвучували на камеру провокативні заяви й цілковиту нісенітницю»

– Перед тим, як перейти до аналізу «фактажу», зроблю ремарку: у фільмі постійно використовуються коментарі трьох громадських активістів, а також двох «експертів» із затемненими обличчями й спотвореними голосами, – наголошує Г.Москаль. – Підбір активістів зроблено явно тенденційно. Всі троє мають давню угрофобську позицію, яку не приховують. Двоє з них притягалися до кримінальної відповідальності за пошкодження пам’ятника угорцям на Верецькому перевалі в лютому 2011р.(суд визнав їх винними в злочині, але звільнив від покарання через амністію). Третій у березні 2016р. став одним із організаторів смолоскипної ходи в Ужгороді, під час якої скандувалися антиугорські гасла. За цим фактом прокуратура відкрила кримінальне провадження за порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної належності, релігійних переконань та за іншими ознаками (ч.1 ст.161 Кримінального кодексу України).

Щодо двох «експертів» із затемненими обличчями й спотвореними голосами, то хочу наголосити – Україна не тоталітарна держава, яка переслідує людей за інакомислення, кожен може відкрито висловити свою думку. Цілком очевидно, що так звані експерти – підставні особи, які озвучували на камеру провокативні заяви й цілковиту нісенітницю. Чого вартують їхні цитати, що мінімум 30% закарпатців мають громадянство інших країн, половина закарпатських чиновників мають угорські паспорти, і якщо на Закарпаття зайде танк з угорським прапором, усі це сприймуть нормально! Подібні факти можуть народитися хіба що в якійсь зараженій хворобливою уявою голові, однак телеканал «112» на повному серйозі подав їх глядачам, як експертну думку!

А зараз наведу найбільш кричущі факти, які показують тенденційність, брехливість і провокативність фільму.

Озвучена автором інформація, що Україна не відреагувала на заяву прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана про право угорців у Карпатському регіоні на подвійне громадянство не відповідає дійсності. У травні 2014р. МЗС України викликало посла Угорщини в Україні через вказану заяву В.Орбана. Автор фільму не міг цього не знати, оскільки новину з подачі МЗС України поширили всі центральні ЗМІ, однак навмисно ввів глядачів в оману недостовірною інформацією.

Поданий журналістом факт про те, що пам’ятник на Верецькому перевалі із семи брил символізує сім втрачених Угорщиною провінцій (у тому числі Підкарпатську Русь – колишню назву Закарпаття) – брехня. Насправді брили символізують сім угорських племен, які, за переконанням угорських істориків, у кінці ІХ ст. перейшли через Верецький перевал у Карпатську низовину й знайшли тут свою батьківщину. Символізм семи брил пам’ятника відомий усім, однак «112-й» подав брехливу інформацію для своїх глядачів про начебто втрачені провінції. Хочу нагадати, що в 2007 – 2009 роках, у період президенства Ющенка, між Україною та Угорщиною був здійснений своєрідний культурний обмін. Україна встановила пам’ятник угорцям на Верецькому перевалі, а Угорщина в Будапешті – пам’ятник Шевченку та пам’ятний знак на вшанування жертв голодомору. Цей факт «112-й» також змовчав.

Описуючи урочистості до річниці національно-визвольної боротьби угорців проти панування австрійської династії Габсбургів на початку 18 ст. (у цій боротьбі брали участь представники різних національностей, у тому числі тодішні русини), журналіст також подав відверту брехню: «Один із неідентифікованих гостей свята виголосив промову угорською мовою й закінчив її словами: «Закарпаття було і буде Угорщиною». Насправді при відкритті святкування промову виголосив угорський поет Ласло Секель із м.Пейч. Він прочитав власний вірш, який закінчується такими рядками:
«Harom szot uzenek, vessed mind jol az eszedbe (Три слова передаю, затям їх у пам’яті)
S hagyd orokul, ha kihunysz-Karpat foldje magyar! (Та передай у спадок, якщо помреш – земля Карпат угорська!»)

«Земля Карпат угорська» і «Закарпаття є і буде Угорщиною» – це різні речі. Етнічні угорські землі, де компактно проживають угорці, простягаються вздовж Карпат у межах України, Словаччини та Румунії (до речі, в двох останніх країнах угорців набагато більше, ніж на Закарпатті). Не тільки поети, але і вчені називають ці землі етнічно угорськими. Аналогічно етнічні українські землі, на яких компактно проживають українці, заходять у сусідні країни – Словаччину, Румунію, Польщу та інші. У літературі чимало прикладів, коли українські поети Пряшівщини (Словаччина) називають ці землі українськими, так само їх називають історики, етнологи чи культурологи. Однак ніхто не додумався спотворювати поетичні цитати й подавати відверту брехню як доказ зазіхань на чиюсь територію.

Натисніть на стрілку що б перейти до наступної сторінки

1
2
Загрузка...

Оставить комментарий