Чому країни Балтії отримують Вестфальську премію миру

2


14 липня в німецькому Мюнстері президенту Естонії, Латвії і Литви вручають міжнародну Вестфальську премію миру. Їх нагороджують за зусилля цих країн до європейської інтеграції.У німецькому Мюнстері в суботу, 14 липня, проходить церемонія вручення Вестфальської міжнародної премії миру Естонії, Латвії і Литви. Нагороджуючи країни Балтії, журі дає оцінку особливим зусиллям цих держав в європейській інтеграції. «Естонія, Латвія та Литва є північними форпостами Євросоюзу, з-за їх географічного положення ці країни сьогодні вразливі. Необхідно оцінити їх зусилля щодо інтеграції в Європу та надати їм підтримку», — так обґрунтував вибір журі голова Вестфальського економічного суспільства, яка вручає премію, Райнхард Цинканн (Reinhard Zinkann).

Один з організаторів, керуючий директор Вестфальського економічного суспільства, Йост Шпрингенгут (Jost Springensguth) додав: «Після поїздок по цим трьом країнам стає очевидно, що вони стали міцною частиною Європи, що за останні 20 років вони показали тверду прихильність до незалежності і свободи, пройшли свій шлях до демократії, і тому є гідними лауреатами премії». Шпрингенгут впевнений, що, з урахуванням ситуації в Європі, вручення премії трьом балтійським країнам дуже символічно.

Рік, коли країнам Балтії вручається премія, обраний невипадково. Сто років тому Естонія і Латвія стали незалежними державами, а Литва святкує в 2018 році столітній ювілей відновлення своєї державності. Шпрингенгут також нагадав про акції «Балтійський шлях», яка відбулася в 1989 році, коли близько 2 млн естонців, латишів і литовців вишикувалися в найдовшу людський ланцюг в історії. Це була демонстрація за незалежність, свободу і свій шлях до демократії разом з іншими європейцями, вважає Шпрингенгут.

Зразкові країни

Естонія, Латвія і Литва були не єдиними країнами Східного блоку, які вступили в 2004 році в ЄС. Але їх європейська інтеграція проходить більш переконливо. Так, наприклад, всі три країни після жорсткого курсу економії показали хороші економічні результати і завдяки цьому, а також політичної волі їх керівників вже ввели в обіг євро — на відміну від багатьох інших країн, які недавно вступили в Євросоюз.

Їх зусилля з розвитку цифрових технологій зробили ці держави прикладом для багатьох інших країн-членів ЄС, у тому числі для Німеччини. Йост Шпрингенгут називає Естонію, Латвію і Литву зразковими країнами в плані демократії, розвитку економіки і цифрових технологій. «Головування цих країн в ЄС також стало доказом того, наскільки вони активні в Європі, як зміцнюють ЄС, і це — враховуючи їх незахищене положення на кордоні з Росією», — зазначив Шпрингенгут. І в цьому організатори премії бачать проблему.

«Сценарії конфлікту здаються все більш можливими», — зазначено на сайті премії. «Оскільки три країни із загальним населенням «лише» в 6 мільйонів осіб у будь-якому випадку вразливі з військової точки зору, їх міцна інтеграція з ЄС і НАТО входить у загальні зовнішньополітичні інтереси», — впевнені організатори. Балтійські країни також думають про це і надають велике значення інтеграції з Європою, щоб раптово знову не стати розмінною монетою в грі світових держав, зазначають організатори.

Світ після Тридцятирічної війни

Міжнародна Вестфальська премія миру вручається раз на два роки і нагадує про Вестфальському мирному договорі, укладеному в Мюнстері і Оснабрюці після руйнівної Тридцятилітньої війни. Вона закінчилася рівно 370 років тому. У 1998 році премія була вручена вперше. Переможець отримує 100 тисяч євро, це найбільша німецька премія миру присуджується людям, організаціям або державам, які внесли особливий внесок у європейську інтеграцію.

За 20 років нею нагородили, наприклад, першого президента Чехії Вацлава Гавела, колишнього канцлера ФРН Гельмута Коля (Helmut Kohl), колишнього президента Франції Валері Жискар Д’естена, колишнього генерального секретаря ООН Кофі Аннана, ще одного екс-канцлера Німеччини Гельмута Шмідта (Helmut Schmidt), екіпажі МКС, а також короля Йорданії Абдаллу Другого. До журі входять президент ФРН Франк-Вальтер Штайнмайер (Frank-Walter Steinmeier), глава Єврокомісії Жан-Клод Юнкер, голова Бундесбанку Йенс Вайдман (Jens Weidmann) і принц Георг Фрідріх Пруський (Georg Friedrich Prinz von Preußen), праправнук останнього кайзера Німеччини Вільгельма II.

На врученні премії в Мюнстері присутні глави трьох держав: президента Естонії Керсті Кальюлайд, президента Литви Далю Грібаускайте і президента Латвії Раймонда Вейониса. Вітати переможців будуть Франк-Вальтер Штайнмайер і прем’єр-міністр федеральної землі Північний Рейн — Вестфалія Армін Лашет (Armin Laschet).

Пряма відеотрансляція церемонії на каналі WDR:

Ця новина також на сайті Deutsche Welle.

Facenews

Оставить комментарий