Слиз в горлі
Слиз у горлі є абсолютно нормальним явищем. Клітини вистилає внутрішні порожнини епітелію постійно виробляють рідкий секрет. Це є запорукою гарної роботи слизової оболонки і робочого стану місцевого імунітету.
Зміст статті:
- Основні причини появи слизу в горлі
- Порядок дій при виявленні слизу в горлі
- Позбавлення від мокротиння
- Профілактика надмірного утворення мокротиння
При певних інфекційних і алергічних захворюваннях спостерігається гіперфункція клітин епітелію, в результаті чого в горлі і дихальних шляхах може накопичуватися надлишок мокротиння. Вона провокує кашель, нежить, іноді може містити домішки гною або крові. Відокремлюване з горла мокротиння є важливою діагностичною ознакою. Вона з’являється при ряді захворювань і потребує лікування. Зелена і біла слиз може говорити про гноеродном процесі. Густий слиз свідчить про запалення.
Основні причини появи слизу в горлі
Надлишок мокротиння виділяється в якості реакції на чужорідний людському організму агент. Вона покликана захистити слизову і видалити патоген з її поверхні. При підвищеній активності клітин епітелію ротоглотки або бронхів у горлі збирається слиз. Вона також може стікати з синусів при запаленні верхніх дихальних шляхів і дратуючи гортань, викликати кашель, що посилюється вранці.
Основними факторами, що провокують збільшення утворення мокротиння, можуть бути:
- Мікроорганізми. Вірус, бактерія або дріжджеподібний гриб. Вони викликають інфекції дихальних шляхів – ларингіт, бронхіт, ангіна та ін У цьому випадку вологий кашель і нежить з відділенням мокротиння можуть припинитися через кілька днів після лікування.
- Алергени. При гіперактивності імунної системи деякі вдихувані речовини сприймаються людським організмом як інфекційні носії. До них найчастіше відноситься пилок рослин, кімнатна пил, фекалії комах та ін.
- Злоякісна або доброякісна пухлина. Підвищення секреторної активності клітин слизової не є основним діагностичним ознакою, але часто супроводжує захворювання.
- Порушення травлення. При деяких розладах (рефлюкс, гастрит та ін) кисле вміст кишечника може потрапляти в стравохід або в дихальні шляхи. У таких випадках клітини слизової починають продукувати більшу кількість рідкого секрету.
Деякі продукти харчування також можуть незначно підвищувати кількість мокротиння, наприклад, перець або жирне молоко. Збільшується обсяг секрету у завзятих курців і людей, які тривалий час працюють у загазованому або задимленому приміщенні.
Порядок дій при виявленні слизу в горлі
Нерідко хворі намагаються самостійно позбавитися від неприємного симптому. Кашлю зазвичай передує відчуття слизу, на цій стадії лікування в домашніх умовах найбільш ефективно. Оскільки зазвичай язик йде про банальну застуду, дійсно консультація лікаря потрібна не завжди. Однак при виявленні наступних симптомів огляд лікаря обов’язковий:
- Температура вище 37.5°. Висока температура говорить про інфекційний процес, який можна зупинити за допомогою антибіотиків та противірусних препаратів. Доцільність їх призначення і вибір конкретного лікарського засобу повинні здійснюватися лікарем.
- Вік пацієнта до 1 року. Скупчення слизу в дихальних шляхах немовляти дуже небезпечні. У дитячому віці будь-яке лікування має проходити під контролем лікаря.
- Кашель триває більше 2 тижнів. Затяжний перебіг захворювання може свідчити про бронхіті, туберкульозі або раку горла. Встановити причину допоможе простий огляд і прослуховування легенів.
- В мокроті присутня кров або гній. Деякі гноєтворні бактерії можуть наносити серйозної шкоди організму. Присутність гною можна визначити по наявності в мокроті щільного грудки слизу, який не проковтують або проковтується з працею. Складність лікування полягає в тому, що мікроорганізми часто виробляють механізми захисту щодо популярних антибіотиків. Спектр резистентності може змінюватися в залежності від місцевості. У ряді випадків необхідно виділення збудника з мокротиння і визначення його чутливості до препаратів. Призначити ефективне лікарський засіб може тільки практикуючий лікар, іноді лише після лабораторного дослідження.
- Пацієнта турбують сильні болі в горлі, які посилюються при ковтанні і супроводжуються порушенням тонів голосу. Така клінічна картина характерна як для безпечних захворювань, типу ларингіту і трахеїту, так і для зростаючої пухлини. В останньому випадку сила вираженості симптомів поступово наростати: спочатку пацієнти скаржаться на те, що їм ніби щось заважає, на останніх стадіях стає важко ковтати навіть рідку їжу. Лікар огляне задню стінку горла за допомогою фарингоскопа і визначить причину дискомфорту.
- Біль за грудиною. Рентген і прослуховування легенів за допомогою фонендоскопа обов’язкові при цьому симптомі. Вони дозволяють виключити пневмонію.
- Попередній кашлю нежить, головний біль. Це може бути ознаками синуситу, тоді лікувальні заходи, спрямовані на горло, будуть марні.
- Посилене відділення мокротиння супроводжується кислим присмаком у роті, біль у шлунку, найбільш виявленою після прийому їжі, особливо гострої або копченої. Тоді необхідно дослідження порожнини шлунка за допомогою ендоскопа. Це допоможе підтвердити або виключити зв’язок гіперпродукції слизу з проблемами в травній системі.
Позбавлення від мокротиння
Поряд з лікуванням джерела захворювання або усунення провокуючого фактора рекомендується впливати на сам симптом. Особливо рекомендується таке лікування при сухому кашлі, коли харкотиння не отхаркивается. Відповідні заходи цілком можна провести в домашніх умовах:
- Полоскання. Цей метод дозволяє прибрати слиз із горла. Полоскати горло можна, починаючи з 3-річного віку. Маленьким дітям важко пояснити послідовність дій, вони ковтають розчин, що часто може бути небезпечно.
- Інгаляція. Проводити процедуру можна двома способами – сухим і вологим (за допомогою пари). Друга різновид методу включає в себе терапевтичний ефект від прогрівання. Важливо! Її можна застосовувати при високій температурі, наявності в горлі і ротової порожнини виразок або ерозій. Інгаляцію можна проводити без спеціальних пристроїв, вдихаючи пар над каструлею, або з використанням небулайзера, що набагато безпечніше, оскільки відсутній ризик отримання опіків.
- Прийом секретолитиков і муколітиків. Якщо мокротиння у горлі занадто густа, з її відведенням можуть виникнути проблеми. В цьому випадку можливі такі симптоми як разраженное горло, непродуктивний кашель, першіння та біль при ковтанні. Лікар може прописати засоби розріджують мокротиння, посилюючи її продукцію або діючи безпосередньо на секрет, а також сполуки, що прискорюють муколицитарний транспорт.
Синтетичні аптечні препарати
Серйозні проблеми або небажання возитися з настоями і настоянками призводять пацієнтів до рішення купити готовий продукт високої ефективності. На сучасному ринку фармакологічних препаратів досить багато доступних і безпечних засобів, придатних для прийому дорослим і дітям:
- Бромгексин. Препарат випускається без протипоказань. Побічні ефекти рідкісні і зводяться до розладу травлення і алергічних реакцій. Бромгексин впливає на залози бронхів і збільшує їхню продукцію рідкого секрету, за рахунок чого він стає менш в’язким.
- Амброксол. Механізм роботи препарату схожий з попереднім засобом. Він дещо краще переноситься і рідше викликає побічні ефекти. Амброксол рекомендований до застосування недоношеним дітям та дітям з дихальною недостатністю.
- Карбоцестеин. Препарат впливає безпосередньо на мокроту, активуючи ферменти, які сприяють розрідженню. Також він посилює муколицитарний транспорт, благотворно впливає на слизову, стимулюючи процеси регенерації і загоєння. Він протипоказаний при вагітності і лактації, а також при деяких ураженнях нирок і ШЛУНКОВО-кишкового тракту. Не рекомендується застосовувати карбоцестеин спільно з протикашльовими препаратами, оскільки вони послаблюють активність один одного.
- Месна. Препарат розріджує мокротиння, надає відхаркувальну дію. Застосовується у вигляді розчину для інгаляцій або назального аерозолю. Препарат може викликати побічні ефекти з боку ШЛУНКОВО-кишкового тракту і органів дихання аж до бронхоспахма. Його слід з обережністю приймати особам похилого віку та новонародженим немовлятам. Ампули із залишками препарату варто викидати, оскільки він швидко окислюється на повітрі.
Профілактика надмірного утворення мокротиння
Оскільки слиз в горлі – це симптом, а не самостійне захворювання, специфічних заходів профілактики не існує. Однак можна істотно знизити ризик гіперпродукції мокротиння, якщо слідувати цим правилам:
- Підтримувати в приміщеннях для роботи і відпочинку достатню вологість повітря.
- Відмовитися від шкідливих звичок – куріння та вживання алкоголю.
- Під час піку простудних захворювань користуватися оксоліновою маззю або марлевими пов’язками.
- Як мінімум раз на рік відвідувати ЛОР-лікаря, робити флюорографію.
- При затяжному кашлі не відкладати консультацію фахівця.