Опік горла (гортані, слизової оболонки глотки)

Опік горла (гортані, слизової оболонки глотки)

Опік горла — травма слизової оболонки горла, викликана руйнівним впливом хімічних або термічних факторів. Основна причина патології — банальна необережність. Опіки відбуваються випадково в побутових або виробничих умовах, а також навмисно — при спробі самогубства. Виробничі опіки виникають при вдиханні парів хімічних сполук під час роботи без засобів індивідуального захисту, наприклад, без респіратора. Опіків горла найбільшою мірою схильні діти в результаті недостатнього контролю за ними, але нерідко вони виникають і у дорослих.

Зміст статті:

Опік гортані — це ураження епітелію, а у важких випадках глубоколежащіх тканин: м’язів, зв’язок, хрящів. Наслідки подібних патологій є дуже небезпечними для людини.

Хімічне або термічне пошкодження гортані викликає негайний больовий синдром, що потребує негайного звернення за медичною допомогою і проведення адекватної корекції.

Легкі опіки можна не лікувати, оскільки епітелій слизової оболонки верхніх дихальних шляхів має здатність швидко відновлюватися. Важкі травми можуть призвести до інвалідизації потерпілого і навіть летального результату.

В залежності від виду впливає етіопатогенетичної фактора опіки горла класифікують на хімічний і термічний. Симптоматика і способи надання долікарської допомоги при даних недугах дещо відрізняються.

Етіологія

Причини опіку слизової горла поділяються на дві великі групи: хімічні і термічні.

 

 • Хімічний опік горла — серйозна проблема, основною причиною якої в побутових умовах є алкоголь або деякі лікарські препарати. Лікування тонзиліту розчином йоду або спиртовими настоянками може призвести до хімічного опіку слизової горла. Йод — агресивне хімічні речовина, здатна викликати серйозний опік тканин. «Люголь», «Йокс» — лікарські засоби, приготовані на основі йоду. Застосування даних препаратів при наявності сильного фарингіту чи тонзиліту може закінчитися опіком слизової. До специфічних речовин, що викликають хімічний опік, відносяться: лимонна кислота, оцет, нашатир, сода, ацетон, кислоти і луги, етиловий спирт. Опік гортані, що супроводжується болем і палінням, може бути викликаний занедбаністю шлункового соку в стравохід при гастриті з підвищеною кислотністю. Кислоти викликають коагуляцію м’язових білків і утворення сухого струпа, який є перешкодою на шляху подальшого проникнення хімічної речовини. Луги надають більш агресивний вплив на слизову гортані. Вони розчиняють білки. При цьому розвивається вологий некроз, який сприяє проникненню хімікатів всередину.
 • Термічний опік гортані виникає при вживанні гарячої їжі та окропу, а також при вдиханні гарячого повітря, наприклад, при пожежах. На слизовій оболонці ротової порожнини з’являється багато опікових міхурів. При цьому у потерпілого з’являються проблеми із зором, погіршується загальне самопочуття, порушується робота внутрішніх органів. Це більш легка форма патології в порівнянні з хімічним ураженням слизової гортані, що пов’язано з короткочасним впливом гарячих речовин і їх швидкій нейтралізацією прохолодною водою.

Симптоматика

Опік горла проявляється інтенсивної і болісної болем при ковтанні, печінням і болісними відчуттями в носоглотці, рясним слиновиділенням, диспепсичними розладами, лихоманкою, набряком і почервонінням слизової оболонки, появою на ній бульбашок і ділянок побіління, збільшенням і хворобливістю лімфатичних вузлів, зміною тембру голосу, кашлем, задишкою, прискореним серцебиттям.

Опікові ушкодження часто поширюються з гортані на нижні відділи дихальної системи: трахею і бронхи. При цьому значно погіршується загальний стан хворих. Травма стравоходу проявляється важким болем у грудях і епігастрії, тривалої гикавкою, відрижкою і печією. Одночасне подразнення великої кількості нервових закінчень призводить до тяжких наслідків — рефлекторної зупинки дихання. У випадках тяжкої форми опіку виникає токсичний шок.

Локальний опік глотки проявляються внутрішнім дискомфортом і проходить самостійно за тиждень. Більш серйозні травми вимагають звернення до лікаря і проведення комплексного лікування.

 1. Термічний опік гортані виникає при вживанні гарячої рідини, їжі або вдиханні розжареного повітря. Опік окропом не буває ізольованим. Зазвичай він поширюється на слизову оболонку рота, стравоходу, трахеї. Симптоматика патології розвивається стрімко і викликає безліч неприємностей. У постраждалого з’являється різка і болісна біль, гіперсалівація, рефлекторна блювота і інші характерні клінічні ознаки.
 2. Хімічний опік зустрічаються рідше термічних, але протікає набагато важче і гірше піддається терапії. Опіки горла різними хімікатами дуже небезпечні для людини. Клінічно вони проявляються тими ж симптомами, що і термічні. При попаданні хімічної речовини в дихальні шляхи виникає дисфагія і дисфонія, порушуються функції дихання.

За ступенем важкості та серйозності пошкодження тканин виділяють три типи опіку горла:

 

 • Опік 1 ступеня відрізняється поразкою поверхневого епітелію, на якому з’являються бліді ділянки, а через 2-3 дні починають відділятися. Хворі відчувають печіння і незначний біль у горлі.
 • Опік 2 ступеня характеризується більш серйозним пошкодженням тканини і утворенням на слизовій бульбашок з сірими плівками. До кінця другого тижня наліт відділяється, бульбашки лопаються, на їх місці з’являються ерозії — ранки. Вони заживають з утворенням невеликих поверхневих рубців, що не викликають дисфункцію органу. До больового синдрому додається інтоксикаційний.
 • Опік 3 мірою проявляється важкою інтоксикацією організму і рясною гнійною мокротою, обумовленої відмиранням запалених тканин. На слизовій з’являються струпи, які з часом відторгаються з утворенням великих і глибоких кровоточивих виразок. Після їх загоєння залишається рубець, який порушує процес ковтання.

 

Опіки горла другого і третього ступеня — небезпечна травма. За відсутності своєчасно наданої медичної допомоги потерпілий може загинути через задухи або інтоксикації.

Невідкладна допомога

Від якості та швидкості надання невідкладної допомоги залежить прогноз захворювання. Для початку необхідно встановити фактор ураження шляхом огляду місця події та опитування свідків. Потім переходять до огляду ураженої області. При кислотних опіках на слизовій оболонці є сухий струп, а при лужних — вологий, желеподібний.

 1. Перша допомога при термічних опіках полягає у вживанні прохолодної води, подрібненого льоду або в полосканні горла розчинами анестетиків. Холодна вода зупинить поширення опіку всередину тканин. Пити її потрібно маленькими ковтками, якнайдовше затримуючи воду близько пошкодженого місця. Шматочки льоду необхідно розсмоктувати у роті. Щоб зменшити біль, можна прийняти розчин новокаїну або лідокаїну.
 2. При хімічному опіку долікарська допомога спрямована на нейтралізацію кислот і лугів, які потрапили в організм. При кислотних опіках застосовують розчин соди, а при лужних — розчин лимонної або оцтової кислот. Хворому слід промити шлунок, дати склянку молока і трохи рослинного масла, а потім викликати «швидку допомогу».

Щоб полегшити стан хворого, необхідно забезпечити приплив свіжого повітря, дотримуватися режиму мовчання, виключити з раціону продукти, що подразнюють уражену слизову і перешкоджають регенерації.

Лікування

Лікувати опіки горла 2 і 3 ступеня необхідно в стаціонарних умовах. Опіки першого ступеня лікуються вдома під лікарським наглядом.

У стаціонарі хворим призначають такі групи препаратів:

 

 • Знеболюючі засоби — «Лідокаїн», «Тримекаїн», «Анальгін», знеболюючі пасти, наркотичні анальгетики «Фентаніл», «Налтрексон», «Промедол».
 • Заспокійливі препарати — «Реланіум», «Персен», «Валосердин», «Афобазол».
 • Дезінтоксикаційна терапія проводиться при глибоких опіках — внутрішньовенне введення глюкозо-сольових розчинів, розчину Рінгера, «Лазикс».
 • Антибіотики широкого спектру дії та сульфаніламіди використовують для запобігання вторинного інфікування. Зазвичай хворим призначають препарати з групи фторхінолонів, макролідів, цефалоспоринів останнього покоління.
 • Глюкокортикостероїди для зменшення набряклості і зняття шоку — «Преднізолон», «Гідрокортизон».
 • Антисептичні розчини для полоскань — «Анестезин», «Мірамістин», «Тантум верде», «Аквалор».
 • Антигістамінні засоби — «Димедрол», «Хлорид кальцію», «Супрастин».
 • Препарати, що прискорюють епітелізацію і регенерацію тканин — «Ааевит», «Вітамін», «Аекол», «Солкосерил», «Метилурацил».

Фахівці переводять хворих з опіком гортані на щадне харчування і рекомендують вживати тільки м’яку прохолодну їжу в протертому вигляді.

Для лікування опіків першого ступеня використовують засоби народної медицини, препарати місцевої дії, фізіотерапевтичні процедури:

 1. Полоскання горла відварами лікарських трав,
 2. Холодні компреси на шию,
 3. Зрошення уражених тканин маслом персика або шипшини,
 4. Масляні інгаляції,
 5. Змазування хворого горла оливковою або обліпиховою олією.

У важких випадках для лікування опіків застосовують хірургічні методи. Операції виконують при утворенні рубців, виразок, серйозних деформацій, які призводять до дисфункції ураженого органу.

Лікування локальних опіків дає хороший результат: слизова оболонка швидко регенерується. При опіках 2 і 3 ступеня можливий розвиток сумних наслідків, здатних призвести до інвалідизації і загибелі потерпілого.

Профілактика

Відомо, що опікові захворювання гортані зазвичай є наслідком банальної необережності. Щоб цього не допустити, необхідно приділяти багато уваги профілактичним заходам, бути пильним і вкрай уважним.

 

 • Не слід залишати маленьких дітей без нагляду. Перш, чим давати малюкам пляшечку з сумішшю, її необхідно спробувати. Не залишати в зоні досяжності гарячі напої, побутову хімію та інші хімікати.
 • Слід зберігати небезпечні речовини в спеціально відведених місцях, недоступних для дітей.
 • Особам, які захоплюються нетрадиційною медициною, застосовувати рецепти можна тільки після консультації зі спеціалістом.
 • Необхідно дотримувати техніку безпеки і володіти правилами надання першої медичної допомоги.