Глухота

Глухота

Порушення слуху може бути представлено двома групами захворювань: глухотою і приглухуватістю. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) ними страждає 5% населення землі. Це 328 мільйонів дорослих і 32 мільйони дітей. Призводять до глухоти кілька причин, починаючи від спадковості і закінчуючи запальними процесами.

Зміст статті:

Глухота може бути природженою і набутою. Деякі її види виліковні, інші, на жаль, немає. Реабілітаційні програми бувають найбільш успішними при своєчасному виявленні глухоти і ранньому зверненні до фахівця.

Глухота і приглухуватість: в чому різниця?

Різні фахівці можуть по-різному класифікувати втрату слуху. У сучасній російській практиці прийнято поділяти її в залежності від діапазону сприймання децибел на:

 • Легку;
 • Середню
 • Глибоку (важку).

При перших двох формах говорять про приглухуватості, за останньою мірою – про глухоту. Також втрата слуху може бути односторонньої і двосторонньої. При двосторонній важкої глухоті хворому присвоюється III або II група інвалідності.

Практично ці два захворювання розрізняються по тому, чи здатна людина розрізняти звернену до нього язик чи ні. Якщо пацієнт не чує, коли йому буквально кричать на вухо, це глибока втрата слуху. Критичний поріг інтенсивності сприйманого звуку для приглухуватості – 25 дБ, для глухоти – 80 дБ. Окремо виділяють таке захворювання, як уроджена глухонімота, при якому людина не в змозі сприймати звуки в принципі.

Причини глухоти

Глухота може бути пов’язана з двома основними видами причин:

 1. Порушення проведення звуку, тобто проблеми в тій ділянці нервової системи, який відповідає за передачу сигналу від вуха до головного мозку. Така глухота має назву кондуктивної.
 2. Порушення сприйняття звуку. За цими патологіями стоять проблеми, безпосередньо пов’язані зі слуховим аналізатором (вухом і розташованими в ньому нервами). У цьому випадку захворювання називають сенсоневральної або нейросенсорної приглухуватістю.

 

Також причини глухоти можуть бути:

 • Вродженими;
 • Набутими.

До першої групи відносяться:

 1. Гіпоксія плоду під час вагітності та при народженні.
 2. Жовтяниця в неонатальний період.
 3. Деякі перенесені матір’ю під час вагітності захворювання, зокрема сифіліс, краснуха.
 4. Спадкові захворювання є причиною порушень слуху приблизно в 30% випадків. На даний момент відкрито близько ста генів глухоти, які можуть бути розташовані в будь-якій з нестатевих хромосом.
 5. Прийом матір’ю під час вагітності препаратів з ототоксичну дію.

Придбана глухота може розвинутися в результаті таких факторів:

 • Запальні захворювання вуха – отити.
 • Прийом препаратів з ототоксичну дію.
 • Травми, наявність у вушному проході сторонніх предметів.
 • Тривалий вплив шумів. Поріг такого звукового випромінювання становить 70-75 Дб і 4000 Гц.
 • Порушення роботи нервових клітин слухових каналів у зв’язку з віковими змінами.

Діагностичні методи, що застосовуються в аудіології

Першим кроком лікаря є збір анамнезу хворого. Тому навіть якщо фахівець не задає всіх необхідних питань, на прийомі важливо звернути увагу на наступні ознаки глухоти:

 1. Запальні захворювання, що передують зниження слуху;
 2. Перенесені травми вуха і голови;
 3. Наявність шуму у вухах і його характер;
 4. Присутність таких тимчасових або постійних симптомів, як запаморочення і нудота;
 5. Поліпшення слуху при певних факторах, наприклад, в галасливій обстановці.

Далі зазвичай проводиться дослідження сприйняття пацієнтом шепітної і гучного мовлення. В ході нього доктор просить повторювати слова, які він називає з різних сторін і на різній відстані від хворого.

Більш точно діагностувати ступінь порушення слуху допомагають камертональние тести. Лікар переміщує звучить камертон вздовж вушної раковини і уточнює у пацієнта, в якому положенні він чує краще, а також час, протягом якого він сприймає звук. Тести дозволяють відокремити кондуктивний та сенсоневральну патології.

 

Звукопроведение досліджують методами аудіометрії. Для цього застосовують спеціальні прилади — аудіометри. Тести проводять в приміщеннях з шумоізоляцією. Пацієнти чують звуки різної частоти і гучності і констатують своє сприйняття. Це дає можливість встановити ступінь патології, а також ділянка, на якому порушено проведення.

У дитячому віці рекомендується використання діагностичних тестів в ігровій формі. До року звуки повинні бути цікавими для дитини (його ім’я, котяче нявкання, собачий гавкіт, дитячі пісні, знайомі маленькому пацієнту).

Лікування і реабілітаційні програми

Більшість терапевтичних методів лікування глухоти для російських громадян на даний момент або складно доступно або малоефективне. Тому основним способом боротьби із захворюванням є заходи з реабілітації пацієнтів. Вони зводяться до двох основних методів:

 • Слухопротезування;
 • Навчання хворого читання по губах.

На даний момент ведуться активні дослідження в області корекції вроджених захворювань у немовлят, викликаних гіпоксією плода. MedPortal пише: «Позитивні результати лікування нейросенсорної глухоти стовбуровими клітинами у мишей призвели до того, що Управління з продуктів і ліків США (FDA) дозволило почати дослідження безпеки (I фаза) і ефективності (II фаза) такого лікування у невеликої групи дітей». Це в майбутньому може дати шанс малюкам, які страждають глухотою, вести повноцінне життя.

Консервативні методи лікування

При незначній глухоті можуть допомогти наступні терапевтичні стратегії:

 1. Електростимуляція. Механізм її впливу на уражені структури вуха і нервові волокна поки остаточно не з’ясований. Відомо тільки, що електричний струм може поліпшити роботу стремена м’язи, V, VII і X нервів, а також внутрішнього вуха. Крім того, деякі апарати, що виробляють струм в терапевтичних цілях (Етранс, Трансаир, Нейротранс), здатні стимулювати вироблення ендорфінів, впливаючи на відповідний відділ головного мозку. Ці речовини підсилюють процеси репарації, регенерації у всьому організмі, у тому числі стосовно до нервової системи і вуха.
 2. Прийом опіоїдних пептидів, а також нейросенсорних пептидів сироватки крові людини. Дослідження, присвячені вивченню їх активності при нейросенсорної приглухуватості, проводилися в Росії в кінці 90-их років минулого повіки. У ці роки було показано їх позитивний вплив на функцію слуху, але механізм їх дії досі не виявлено.
 3. Прийом біостимулюючих сироваток та антиоксидантних препаратів (Биоселен, Аудиоинвит). Ці лікарські засоби сприяють відновленню пошкоджених структур вуха. Їх дія на даний момент активно вивчається. Було показано, що Аудиоинвит здатний покращувати слух пацієнтів при оборотних зміни в 61% випадків, також він підвищує успіх слухопротезування. На даний момент препарат складно знайти у відкритому продажі, але деякі клініки практикують його застосування.

Важливо! Лікувати глухоту лікарськими препаратами або за допомогою физиометодов має сенс при однобічному ураженні.

Ще одним показником є набутий характер захворювання. Наприклад, клітини внутрішнього і середнього вуха, пошкоджені після отиту, частково можуть бути відновлені.

Встановлення слухових апаратів

Апарат у більшості випадків діє, посилюючи звучну язик. Якісні вироби практично не спотворюють її, при використанні інших аудиопротезов звук може зазнавати досить сильні зміни. Сучасні моделі здатні автоматично регулювати гучність, щоб уникнути больових відчуттів у пацієнта.

 

Професор Пальчун В. Т. пише в одному з розділів своєї книги, присвяченій цьому питанню: «Найбільший позитивний ефект від слухопротезування буває в осіб з ураженням звукопровідного апарату, менший – при нейросенсорної приглухуватості». Проте хворі з обох цих груп можуть істотно поліпшити якість свого життя, використовуючи слухові апарати. Протезування зазвичай не проводять при глухоті на одне вухо, оскільки здатність сприймати звуки при цьому практично не страждає.

Необхідність корекції глухоти слід не тільки зручності пацієнта.

Важливо! З часом у страждаючих цим захворюванням істотно погіршується язик, оскільки вони втрачають здатність чути себе.

Глухі діти відстають у розвитку, пізніше починають говорити.

Навчання читанню з губ

Даний метод широко застосовувався ще в давнину, судячи з усього, ним користувалися в часи античності, причому не для навчання глухих людей, а для здійснення містичних ритуалів. Сучасні сурдологи застосовують різні техніки в залежності від віку та інтелекту хворого. Два основних методи – це аналітичний (Шмальца-Фішера) і динамічний (Мюллера). У першому випадку люди, які страждають глухотою, спочатку вивчають послідовні позиції губ при вимові голосних, а потім — приголосних звуків. Упор в методі робиться на розвиток і тренування уваги і зору. В динамічному варіанті Мюллера найбільш важливим є зміна позиції губ при переході від одного звуку до іншого.

Однією з найбільших проблем є навчання читанню з губ дітей, глухих від народження. Розвиток мовлення та комунікативних навиків важливі, оскільки вони визначають багато в чому роботу кори головного мозку і, звичайно, соціалізацію дитини. У Радянському Союзі практикувався метод Рау, який зводиться до демонстрації глухим дітям картинок і проговорені зображених на них предметів. Цей же автор розробив принципи навчання мовлення при читанні з губ з застосуванням логопедичної корекції.

Сьогодні поряд з методами Рау широко використовується сенсорне розвиток з максимальним залученням доступних дитині органів почуттів. Практика показала, що такі заняття сприяють стимуляції кори головного мозку глухих дітей. Таких хлопців також рекомендується як можна раніше навчати читання для формування в них повноцінного словникового запасу.

Профілактика глухоти

Основним профілактичним заходом є масове обстеження пацієнтів у рамках стандартних оглядів. У Росії вони проводяться щорічно на більшості підприємств і в державних організаціях. Особи, які працюють в умовах постійного шуму, можуть проходити медогляд частіше. Діти обстежуються отоларингологом в певні вікові періоди, ще в пологовому будинку або в поліклініці протягом першого місяця проводиться аудиоскриннинг, що дозволяє виявити ризик розвитку глухоти у кожної конкретної дитини.

Необхідно уникати ототоксичних препаратів під час хвороби, якщо є можливість скористатися іншими лікарськими засобами. В

Важливо! Викликають погіршення слуху при тривалому прийомі антибіотики-аміноглікозиди: стрептоміцин, неоміцин, канаміцин, гентоміцин.

Також необхідно прагнути до зниження шумового навантаження на вухо. По можливості варто уникати портативних прослуховуючих пристроїв (плеєр, iPad), обмежувати відвідування гучних концертів, при роботі в цеху використовувати бируши.

Ще однією неспецифічної заходом профілактики є своєчасне лікування запальних захворювань вуха – отитів, лабіринтитів і ін. Хронічні інфекції можуть серйозно порушувати здатність до слуху, з часом призводячи до повної глухоти.