Бронхіальна астма у дітей

Бронхіальна астма у дітей

Зміст статті:

Етіологія захворювання обширна

Можливі причини:

 

 • пилові кліщі;
 • шерсть тварин;
 • цвілеві грибки;
 • пилок рослин;
 • тютюновий дим;
 • антибіотики (пеніцилін).

 

Куріння матері під час вагітності – ризик розвитку у дитини бронхіальної астми.

Серед причин особливу роль відіграє психосоматика: діти, сильно прив’язані до мами емоційно, частіше хворіють. Здоровий спосіб життя під час вагітності – профілактика бронхіальної астми для малюка. Інакше, дитині може знадобитися інвалідність.

Прийом аспірину може спровокувати напад аспірінової астми, яка відноситься до неалергічною формі.

Патогенез

Патогенез складається зі стадій, які протікають послідовно:

 • Сенсибілізація – перша зустріч з алергеном. Клітини імунної системи виробляють імуноглобулін Е у відповідь на проникнення алергену. Він осідає на тучних клітинах, які знаходяться в бронхах. Імунні клітини дихальної системи запам’ятовують алерген і готові з нею боротися.
 • Патохімічна. Розвивається при повторному контакті з алергеном. Він зв’язується з імуноглобуліном на поверхні тучних клітин. Останні у відповідь на вплив виділяють медіатори запалення, які взаємодіють з клітинами бронхіальної стінки.
 • Патофізіологічна. Медіатори запалення викликають клітинну відповідь. Розвивається бронхоспазм, набряк стінки бронха і продукція в’язкого мокротиння. Просвіт бронха сильно зменшується і повітря проходить по ньому з працею. Розвивається напад. Клініка заснована на зміни в бронхах.

 

Форми

Загострення бронхіальної астми, в більшості випадків, у дітей змінюється ремісією. Етіологія хвороби дозволяє розрізняти атопічну (алергічну) і неаллергическую форми. Патогенез їх розрізняється, але клініка однакова.

Інвалідність оформляється при будь-якій з форм і дозволяє отримувати пільги.

Атопічна

Атопічна форма встановлюється в тому випадку, якщо виявлена алергічна етіологія хвороби. До них відносяться:

 

 • алергія в анамнезі у дитини;
 • напад при контакті з алергеном;
 • підвищення імуноглобуліну Е в аналізі крові;
 • алергічні захворювання у братів, сестер, батьків та інших найближчих родичів.

 

 

Неалергічний

Протікає так само, як і алергічна, але при ретельному обстеженні неможливо виявити причини. Факторами, що провокують напад можуть бути фізичне навантаження, вдихання холодного повітря, різкі запахи. Рівень імуноглобуліну Е і кількість еозинофілів залишається в нормі. Патогенез не вивчений.

Симптоми

Головні симптоми – це ядуха і відчуття нестачі повітря. У дітей іноді єдині ознаки – часті простудні захворювання дихальної системи і кашель протягом тривалого часу, особливо по ночах. Часті ГРВІ, що протікають без температури повинні насторожити батьків. Атопічна астма розвивається при контакті з тригером.

Інші характерні симптоми:

 

 • утруднене дихання, особливо видих;
 • сухі свистячі хрипи, чутні на відстані;
 • дитина запізнюється в зростанні або розвитку від однолітків;
 • синюшність шкіри.

Напад

Напад розвивається найчастіше вночі або в передранкові години. Важливу роль відіграє психосоматика: напад розвивається при стресі. Патогенез (якщо атопічна астма) заснований на тому, що пилові кліщі живуть у матраці і вночі відбувається тісний контакт з алергеном.

Розвиваються такі симптоми:

 

 • задуха;
 • дитина переляканий, збуджена;
 • видихає з працею;
 • чути свистячі хрипи;
 • шкіра синіє.

Напад знімається за допомогою призначеного лікарем інгалятора. Якщо напад не купірувати, розвинуться ускладнення.

Діагностика

Діагноз бронхіальна астма до п’яти років у дітей ставиться, враховуючи симптоми і аналізи на імуноглобулін Е, чутливість до алергенів. Діагноз бронхіальна астма ставиться у дітей старше п’яти років з використанням інструментального дослідження. Діагностика бронхіальної астми у дітей проводиться в стаціонарі.

Найпростіший і найпоширеніший метод – пикфлоуметрия.

Невеликий прилад визначає швидкість видиху дитини. Ознаки бронхіальної астми – зниження цього показника на 20% і більше. Напад викликає максимально виражене зниження сили і швидкості дихання.

Ступеня тяжкості

Бронхіальна астма у дітей протікає з різною тяжкістю. Оцінюються: клініка, як часто виникає напад, тяжкість загострень, ознаки ускладнення і результати пікфлоуметрії. Класифікація:

 

 • Легка інтермітуюча (непостійна). Загострення короткочасні. Показники пікфлоуметрії 80% від норми і вище. Прогноз сприятливий. Інвалідність не оформляється.
 • Легка персистуюча (постійна). Денні симптоми кілька разів на тиждень. Загострення порушують активність дитини і сон. Швидкість видиху 80% і більше. Прогноз сприятливий.
 • Середня персистуюча. Денні симптоми щодня, нічні напади кілька разів на тиждень. На пікфлоуметрії 60-80% від норми. Інвалідність 3 групи, при наявності тяжких супутніх захворювань. Прогноз сумнівний.
 • Важка персистуюча. Часто задіяна психосоматика. Напади кожну ніч, денні симптоми щодня. Сон та активність дитини значно порушені. Швидкість видиху менше 60% від нормального. Прогноз несприятливий. При такій тяжкості дається інвалідність 2-3 групи.

 

Класифікація дозволяє змінювати ступінь тяжкості при зміні стану дитини.

Перша допомога

Дитини в першу чергу треба заспокоїти. Психосоматика відіграє важливу роль у розвитку нападу.

 

 • Зняти стискує одяг, відкрити вікно для надходження свіжого повітря в приміщення (уникати холодного).
 • Дати дитині інгалятор або небулайзер, можна доповнити таблеткою еуфіліну.
 • Бажано зробити теплу ванночку для рук і ніг.

 

Якщо ці заходи не купируют напад протягом півгодини, викликати швидку допомогу. Подальше очікування може призвести до зупинки дихання!

Лікування

Лікування бронхіальної астми у дітей залежить від форми, причини і ступеня хвороби. Госпіталізація потрібна при важких загостреннях і якщо розвинулися серйозні ускладнення – астматичний статус, емфізема. В інших випадках дитина лікується вдома, під наглядом батьків.

Профілактика заснована на видалення алергену з оточення дитини. Для цього проводиться щоденне вологе прибирання, на матрац можна надіти герметичний чохол. Це полегшує стан дитини, якщо у нього алергічна форма.

Препарати

Застосовують інгаляційні форми препаратів. Більшість з них містять глюкокортикоїди в комбінації з бета-адреномиметиком. Таке поєднання дає виражений протизапальний ефект і полегшує дихання. Інгалятором діти можуть користуватися віку п’яти років. До цього препарати вводяться через небулайзер або спейсер.

Інгалятори призначаються лікарем. Можливо їх застосування тільки при виникненні нападу або на постійній основі. Щоб купірувати ознаки нападу найчастіше використовується сальбутамол.

Протиалергічні препарати зафирлукаст, монтелукаст, кромоглікат натрію призначають у вигляді таблеток. Використовуються, як профілактика і лікування загострень. Іноді призначаються на постійний прийом, якщо ефект від інгаляцій недостатній.

Є пільги на препарати, якщо оформлена інвалідність.

Загострення

Випадки загострення бронхіальної астми часто виникає у дітей під час ГРЗ. Патогенез – посилення запалення в дихальних шляхах. Якщо етіологія – пилок рослин, то атопічна астма загострюється під час їх цвітіння. Класифікація загострень враховує багато факторів. Симптоми загострення:

 

 • проблеми з годуванням з-за задишки;
 • дитина менш активний, воліє сидіти або лежати;
 • при важкому загостренні говорить тільки окремими словами;
 • малюк збуджений;
 • свистячі хрипи стають голосніше, дихання часте та поверхневе.

Патогенез періодів загострення вимагає збільшення дози ліків. Профілактика загострень включає в себе вакцинацію проти грипу, пневмокока та гемофільної палички. Тяжкі загострення – привід оформити інвалідність і пільги.

Реабілітація

Реабілітація дітей з бронхіальною астмою включає в себе лікувальну фізкультуру, загартовування, дренуючий масаж, санаторне лікування. Проводиться, коли відсутня клініка. Значно покращує прогноз, попереджає ускладнення.

Санаторії

Чисте повітря, мінеральні води, оздоровчі процедури, клімат – ефективна профілактика загострень при діагноз бронхіальна астма у дітей. Пільги на отримання путівки можливі, якщо оформлена інвалідність. Перед поїздкою обов’язково вилікувати гострі захворювання та ускладнення хронічних.

Рекомендується відвідувати санаторії в області проживання дитини. Це профілактика загострення астми, так як не доводиться адаптуватися до нового клімату. Термін перебування в ідеалі становить не менше місяця.

Дихальна гімнастика

Спрямована на підвищення еластичності тканини легень, тренування дихальних м’язів. Дієва, як профілактика нападу, попереджає ускладнення. Простим методом є видих з опором: надування повітряних кульок, видих в трубочку, вміщену у воду. Ефективна гімнастика по Стрельникової.